Mobil Uygulama Yayınlamada Genel Bilgiler

Bu kılavuz, Mobil Uygulama Merkezi mobil uygulama geliştirme platformu ile yapılan uygulamaları yayınlamak ve dağıtmak ile ilgili sık karşılaşılan soruları yanıtlamaktadır.

Bir Mobil Uygulamayı Uygulama Marketlerinde Yayınlama Şartları.

Bir uygulamayı App Store’da dağıtmak için öncelikle bir Apple Developer hesabına abone olmanız gerekir. Apple Geliştirici Programı yıllık ücreti 99 USD’dir.

Mevcut bir Apple Developer hesabınız yoksa, buradan bir geliştirici hesabına abone olabilirsiniz: https://developer.apple.com/programs/enroll/

Apple Developer Program’na kaydınızı tamamladıktan sonra, iTunes Connect’de kayıt yaptırmak için kullandığınız Apple kimliğinizle oturum açabilirsiniz. ITunes Connect, App Store’ daki uygulamalarınızı yönettiğiniz yerdir, satış raporlarınızı görebilir, kullanıcılarınızı ve testçilerinizi ve daha fazlasını yönetebilirsiniz.

iTunes Connect  hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://itunespartner.apple.com/tr/apps/overview


Bir uygulamayı Google Play Store’da dağıtmak için bir Google Play Geliştirici hesabına kayıt olmanız gerekir. Bir defalık kayıt ücreti 25 ABD Doları’dır.

Mevcut bir Google Play Geliştirici hesabınız yoksa, yeni bir hesaba buradan kayıt olabilirsiniz: https://developer.android.com/distribute/googleplay/start.html

Yayınlama süreci:

Minimum teknik bilgiye sahipsiniz ve uygulamanızı kendiniz yayınlamak istiyorsunuz. Bu durumda, aşağıdaki adımları izleyiniz:

1. Önce, teknik destek ekimizden uygulamanızın kaynak kodunu üretmesini talep etmeniz gerekir.

Mobil uygulamanızda reklam olup olmadığına göre talep edeceğiniz kaynak kodlar sıkıştırılmış olarak size üretilip teslim edilir. Destek ekibimizin vereceği indirme linkinden gerekli dosyaları indirebilirsiniz.

2. Ardından, uygulamanızın oluşturulması amacıyla ilgili kaynak kodunu kendiniz derlemek için Xcode adlı bir Apple yazılımını kullanmanız gerekir. Elbette, Xcode’ı kullanabilmek için bir Mac’e sahip olmanız gerekir.

Bu Xcode yazılımını buradan indirebilirsiniz: https://developer.apple.com/xcode/

Uygulamanızı üretmek amacıyla Xcode’u nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu makaleyi okuyun: https://destek.mobiluygulamamerkezi.com/app-store-uygulama-yayinlama/

Aslında bunu bir Mac bilgisayarı olmadan yapabilirsiniz, ancak Mac OS’u kurmak için bilgisayarınızı sanal makina kurabilir ve daha sonra Mac OS’da Xcode’ı kurulumu yapabilirsiniz. Bu konuda bir makale: https://www.udemy.com/blog/xcode-on-windows/

3. Uygulamanızın sayfa ekran görüntüleri, açıklamaları tamamlamak için iTunes Connect hesabınıza bağlanın. Ardından “İnceleme için gönder” i tıklayın. Daha fazla bilgiyi aşağıdaki dokümantasyonda bulabilirsiniz:  https://destek.mobiluygulamamerkezi.com/app-store-uygulama-yayinlama/

Google Play Store’da bir uygulamayı dağıtmak için iki seçenek vardır:

I – Manuel yöntem

Android Studio hakkında minimum teknik bilgiye sahipsiniz ve başvurunuzu kendiniz el ile yayınlamak istiyorsunuz. Bu durumda, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. İlk olarak, teknik destek ekimizden android uygulamanızın kaynak kodunu üretmesini talep etmeniz gerekir.

2. Ardından, “Android Studio” adlı Google yazılımı kullanarak APK’nızı oluşturmanız ve imzalamanız  gerekir.

Android Studio ile APK’nızı oluşturmak için, bu makalenin talimatlarını uygulayın: https://doc.siberiancms.com/knowledge-base/how-to-publish-manual-android-apps/. APK’nızı oluşturduktan sonra doğrudan 3. adıma gidin.

Çoklu Uygulamalar ve Platform Sürümleri sahipleri, “APK Oluştur” düğmesini tıklayın ve APK’nız indirilmeye hazır olduğunda birkaç dakika içinde.

3. Ardından, Play Store’da yayınlanması amacıyla bu makalenin adımlarını izlemeniz yeterlidir: https://doc.siberiancms.com/knowledge-base/publication-on-the-google-play-store/

II – Otomatik yöntem

Aksi takdirde, uygulamayı sizin için Google Play Store’da yayınlamamızı tercih ederseniz, Android için “Android uygulaması yayını” adı verilen yayın hizmetimizi de satın alabilirsiniz. “Android uygulaması yayını” sertifikalar, ekran görüntüleri ve APK nesillerini içerdiğinden bu yöntem herhangi bir teknik bilgiye gereksinim duymaz. Gönderim otomatik olarak kendi Google Play Geliştirici hesabınızla yapılır. Bu modülü kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Bu hizmeti pazarda satın alın: http://extensions.siberiancms.com/downloads/android-app-submission/

Satın alınan yapıların yalnızca başarılı olması durumunda tüketildiğini unutmayın.

2. Bu hizmeti satın aldığınızda, bize ne tür bir bilgi vermeniz gerektiğini açıklayan bir e-posta alacaksınız (uygulamanızın ödenmesini isteyip istemediğiniz, uygulama açıklaması vb. Gibi bilgiler)

3. Size, APK dosyasını Google Play Store’da gönderdikten sonra gönderiyoruz ve Google Play hesabınızdaki uygulama sayfasını tamamlıyoruz.

Mevcut mobil uygulamanızı güncelleme:

“Bir uygulamanın güncellenmesi” hakkında konuştuğumuzda iki farklı şey olduğunu unutmayın: Birincisi uygulamanın içeriğini (bir haber, indirim kodu, mevcut bir özellik, renkler vb.) güncelleme  ikincisi ise bir zorunluk gerektiren durumdaki güncellemedir.

İlk durumda, çoğu zaman mağazanızda uygulamanızı güncellemenize gerek yoktur ve dolayısıyla yeniden derlemeniz gerekmez. Değişiklikleri görmek için içeriği değiştirmeniz veya yeni özellik eklemeniz, renkleri değiştirmeniz ve telefonunuzdaki uygulamanızı yeniden başlatmanız yeterlidir.

Ancak, başlangıç ​​görüntüleri, simgesi veya uygulama adı gibi uygulamaya özgü diğer bazı şeyleri değiştirirseniz, uygulamanızın yeni bir sürümünü derlemeniz ve yeniden yayınlamanız gerekecektir. Bu durumda, uygulamanızı yeniden derlemeden önce sürüm numarasını yükseltmeniz gerekir.

Konuyla ilgili daha tedaylı açıklamayı bu makaleye göz atarak edinebilirsiniz. https://destek.mobiluygulamamerkezi.com/hangi-durumlarda-uygulama-icin-guncelleme-gondermeliyim/ 

Mevcut yayında olan ios ve android mobil uygulamanızı güncellemek için öncelikle  Google Play ve Apple Developer hesaplarınıza ait giriş  bilgilerine sahip olmalısınız. Güncelleme işlemini  2 farklı yöntemle gerçekleştirebilirsiniz.  Birincisi, mobil uygulamanızı kendiniz güncelleyebilirsiniz. İkincisi, mobil uygulama merkezi teknik destek elemanından güncelleme işlemini yapmasını talep edebilirsiniz. Güncelleme işlemi öncesinde uygulamanızda yapacağınız değişiklikler yapılmış olmalıdır.

Bir uygulama, bir sürüm numarası ile yayınlanır. Ve uygulamanızın bir güncellemesini yayınlamak isterseniz, uygulamanızı derlemeden önce daha yüksek bir sürüm numarası değiştirmeniz gerekir.

“Bir uygulamayı güncelleme” diye tabir ettiğimizde kastettiğimiz  iki farklı şey olduğunu unutmayın: Bir uygulamanın içeriğini güncelleme (bir haber, indirim kodu, mevcut bir özellik, renkler vb.) İki uygulamayı mevcut marketlerde(ios ve android)  yeniden yayınlamayı gerektiren güncellemedir.

İlk durumda, çoğu zaman, mağazalarda uygulamanızı güncellemeniz gerekmez ve dolayısıyla yeniden derlemeniz gerekmez. Değişiklikleri görmek için içeriği değiştirmeniz veya yeni özellik eklemeniz, renkleri değiştirmeniz ve telefonunuzdaki uygulamayı yeniden başlatmanız yeterlidir.

Ancak, başlangıç ​​görüntüleri, simgesi veya uygulama adı gibi uygulamaya özgü diğer bazı şeyleri değiştirirseniz, uygulamanızın yeni bir sürümünü derleyip ve yeniden yayınlamalısınız. Bu durumda, uygulamanızı yeniden derlemeden önce sürüm numarasını artırmanız gerekir.

 

Çünkü aynı sürüm için birçok yapı gönderebilirsiniz. Örneğin 1.0 sürümü için 1.0 alt sürüm derleyebilirsiniz. Her sürüm için bunu sınırsız kullanabilirsiniz. 1.0(1.0) 1.0(1.1) veya 2.0(1.0) 2.0(1.1) gibi. Uygulamanızın bir güncellemesini yayınlamak isterseniz, uygulamanızı derlemeden önce daha yüksek bir sürüm numarası değiştirmeniz gerekir.

Mevcut bir uygulamayı güncelleyebilirsiniz.

Tek sorun Android sürümü için olabilir. Bir Android uygulama ilk derlendiğinde, mağaza anahtarı ve  şifresi ile oluşturulan bir keystore sertifikası adı verilen bir sertifika oluşturur.

Bu uygulamayı kendiniz yayınladıysanız hem sertifika dosyasına hem de şifrenize sahip olmalısınız.  Kendiniz yayınlamadınız ise, mobil uygulamayı yayınlayan firma veya kişiden gerekli bilgileri talep edebilir. Destek ekibimiz tarafından sisteme yüklenmesiniz sağlayabilirsiniz.

Bu iki öğe, sertifika dosyası ve sertifika şifreniz yoksa uygulamanızın Android sürümünü güncelleyemez, ancak yalnızca yeni bir uygulama olarak yayınlayabilirsiniz.

IOS için sorun yoktur, mevcut bir uygulamanın güncellemesini yayınlamak için önceki öğelere ihtiyacınız yoktur.

Sıkça Sorulan Sorular:

Mobil uygulamanıza ait Android ve IOS kaynak kodlarını dilediğiniz zaman bizden talep edebilrisiniz. Kaynak kodlarını oluşturma ve indirme konusunda herhangi bir sınır yoktur. Sisteme olan aboneliğiniz devam ettiği sürece uygulamanıza ait kaynak kodları ve apk yi talep edebilrisiniz.

Oluşturduğunuz mobil uygulamaya ait değişiklikleri, mobil uygulama oluşturma paneli üzerinde, sağ kısımda beliren önizleme aracından takip edebilirsiniz.  Önizleme aracının sağ üst köşesinde  cihaz seçimleri(iPhone, Android ve Web )  yapabilirsiniz.

Önizlemede değişikliğin yansıması için bazen sayfayı tekrardan yenilemeniz gerekebilir. Bazı durumlarda, özellikle, ekran boyutu düşük cihazlarda önizleyici görünmeyecektir. Örneğin tablet, akıllı telefon ve ekran boyutları düşük olan dizüstü bilgisayarları.

Önizleyici de uygulamanızı kontrol ederken bazı özellikler çalışmayabilir. Bu özelliklerin çalışması için gerçek bir cihazda veya MobilM test aracında denemesi yapılmalıdır.

 

Oluşturduğunuz mobil uygulamanızı yayınlamak için  android ve ios yayınlama konusunda yeterli bilginiz varsa destek ekibimizden kaynak kodları ve APK talep edebilirsiniz. Sahip olduğunuz kaynak kodları Google Play için Android Studio, Apple için Xcode yardımı ile derleyerek hesaplarınıza yükleyebilirsiniz.

Yayınlama konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz, teknik destek ekimizden uygulamanızın yayınlanmasını talep edebilirsiniz. Yayın talebinde bulunmadan önce “yayın” sekmesinde Apple ve Google Play hesap detaylarınızı kayıt etmeniz gerekmektedir.

 

Mobil uygulamanızı gerçek bir cihazda test etmek için, Mobil Uygulama Merkezi test aracını Google. Play ve AppleStore dan indirebilirsiniz.  Uygulamayı indirdikten sonra sisteme kayıtlı e-posta ve şifrenizle giriş yaparak test etmek istediğiniz mobil uygulamayı seçebilirsiniz.

MobilM Test Aracı IOS Linki

MobilM Test Aracı Android Linki

Oluşturmak istediğiniz  mobil uygulamanızı  paneli kullanarak yapmıyorsanız veya panel size ilk etapta karışık gelmiş olabilir. Tasarım ve dizayn konusunda gerekli bilgiler  destek sitemizde mevcuttur. Yapmanız gereken gerekli konuyla ilgili arama yapmanızdır.

Tüm bu işlemlerden sonra halen istediğiniz uygulamayı yapamıyorsanız teknik ekibimizden tasarım ve dizayn talebinde bulunabilirsiniz. Bu durum hem size zaman kazandırır hem de uygulamanızın daha profesyonel olarak hazırlanmasını sağlar. Senelik ödeme yapan kullanıcıların tasarım ve dizaynları talep edilmesi halinde ücretsiz yapılacaktır. Aylık ödeme yapan kullancılar ise belirli bir ücret karsılığında uygulamalarının tasarımlarını teknik ekibimize yaptırabilirler.

 

 

Bir Cevap Yazın