Mobil Uygulama Buton Eklemek

Mobil Uygulama Özel Sayfa Eklemek

Özel sayfa özelliği, mobil uygulamanızı tasarlarken en çok başvuracağınız bileşenlerden biridir. Mobil uygulama özel sayfa eklemek için yapmanız gereken mobil uygulama oluşturma panelimizde “özellikler” sekmesinden “özel sayfa”  Mobil Uygulama Özel Sayfa Eklemekikonuna tıklamak ve sonrasında makalemizde verdiğimiz önergeler doğrultusunda sayfanızı kişiselleştirmektir. Özel saya ikonuna tıkladığımızda ekrana  gelen pencereden, mobil uygulamamız için hazırlayacağımız özel sayfada kullanacağımız metin, resim, video, adres, buton, eklenti, slayt ve kapak bölümleri gelecektir.

Mobil Uygulama Metin Düzenleyici Eklemek

İlk olarak hazırladığımız özel sayfamıza ait sayfa adı ve sayfa ikonunu belirlemektir. sayfa adını yazarken çok uzun  olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı cihazlarda ekranlar çok geniş olmadığından  başlığın bir kısmı okunmayacaktır.  Sayfa ikonu olarak belirlediğimiz görselin maximum 256X256 ebatlarında tercihen png olmasıdır.

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken, yukardaki görselde olduğu gibi  sayfanın aktif olup olmadığı yani kullanıcılar tarafından mobil uygulamada görülüp görülmediğidir. Bir digeri ise mobil uygulamamız için hazırladığımız özel sayfamızın  içeriğinin paylaşıma açık olup olmadığıdır. Bu özellikleri tercihleriniz doğrultusunda aktif veya pasif hale getirebilirsiniz.

Bölümler:

Özel sayfamız içerinde bir veya birden fazla, tercihe ve hazırlayacağımız sayfa içeriğine bağlı olarak kullanacağımız bölümleri ayrıntılı olarak makalemizde  ele alacağız.

Mobil Uygulama Özellik Eklemek

 

1- Metin

Metin özelliği, mobil uygulamanızda, özel sayfa içerisinde biçimlendirilmiş zengin metinler yayınlamanıza yardımcı olur. Metin editörü ile  uygulamanıza  biçimlendirilmiş zengin metinlerin yanısıra uygulama içi bağlantılar, küçük  resimler ve html kodlar eklemeniz mümkündür.  Metin editörü ile  eklediğiniz  yazıların boyutlarını, rengini, biçimini aynı bir word belgesinde olduğu gibi düzenlemek basit ve pratiktir.  Özel Sayfalar içerisine bir bir metin editörü eklemek için metin özelliği ikonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan pencerede  eklemek isteğiniz yazıyı, görseli, uygulama içi bağlantıyı veya html kodu girerek gerekli alanları doldurup kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamanızda, bir özel sayfada diğer özelliklerde olduğu gibi birden fazla metin editörü özelliği ekleyebilir, eklediğiniz metinlerin konumlarını sürükle-bırak  tekniği ile belirleyebilirisiniz.

 

 

Mobil Uygulama Özel Sayfa Eklemek ikonuna tıklayarak metin editörü ile ekleyeceğimiz metinlere dilerseniz  küçük resimler ekleyebilirsiniz.

 

Mobil Uygulama Küçük Resim Eklemek

Hazırladığımız ve küçük görsel ekleyerek kaydet butonuna basarak kaydettiğimiz özel sayfamız yandaki önizleme ekranında ve mobil uygulamanızda aşağıdaki gibi görüntülenecektir.

Mobil Uygulama Metin Eklemek

2- Resim

Resim özelliği, mobil uygulamanıza özel sayfa içerisinde fotograf galerileri eklemize yardımcı olur. Resim özelliği ile eklenen görseller, cihaz ekran boyutuna göre mobil uygulamanıda özel sayfa içerisinde eklediğiniz konumda belirecektir. Resim özelliği ile oluşturulan fotograf galerilerinde tıklama ve yakınlaştırma özelliği mevcuttur. Özel Sayfa içerisine bir resim eklemek için resim özelliği ikonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan menüde  resim resmi ekle seçeneğine tıklayarak cihazınızdan belirlediğiniz resim veya resimleri seçerek kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamanızda, bir özel sayfada diğer özelliklerde olduğu gibi birden fazla resim özelliği ekleyebilir, eklediğiniz resim galerilerinin konumlarını sürükle-bırak  tekniği ile belirleyebilirisiniz.

İlk Olarak bölümler sekmesinde resim ikonuna tıklayınız.

Mobil Uygulama Fotograf Galerisi Eklemek

İkinci olarak “Resimleri ekle”  butonuna basarak mobil cihaz veya bilgisayarınızdan  görselleri seçerek eklenmesini sağlayınız. Burada dikkat etmeniz gereken görsellerin boyutlarının maximum 2000X2000 ebatlarında ve 4 MB geçmemesidir. İki koşuldan birini sağlamaması durumunda sistem hata verecek ve görseliniz yüklenmeyecektir.

Mobil Uygulama Resim Galerisi Eklemek

Son olarak, eklediğimiz görselleri kaydet butonuna basıp kaydediyoruz ve aşağıdaki gibi bir  sayfaya sahip oluyoruz.

Mobil Uygulama Resim Eklemek

 

3- Video

Video özelliği, mobil uygulamanıza özel sayfa içerisinde Youtube, Podcast ve özel videolar eklemize yardımcı olur. Video özelliği ile eklenen Youtube, Podcast ve özel  videolar mobil uygulamanız içerisinde üçüncü bir uygulamaya yönlendirilmeden uygulama içinde çalışacaktır. Özel sayfa ile mobil uygulamanıza ekleyeceğiniz Youtube ve Podcast videoları  çoklu olarak değil tek tek eklenecektir. Youtube veya Podcast da bulunan kanal, kullanıcı veya oynatma listelerini toplu olarak mobil uygulamanıza aktarmak için özellikler sekmesinde yer alan video modülünü kullanmalısınız.  Özel Sayfa içerisine bir vide eklemek için video özelliği ikonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan menüde  eklemek isteğiniz Youtube, Podcast ve özel video seçeneklerinden birini tıklayarak gerekli alanları doldurup kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamanızda, bir özel sayfada diğer özelliklerde olduğu gibi birden fazla Youtube, Podcast ve özel video özelliği ekleyebilir, eklediğiniz videoların konumlarını sürükle-bırak  tekniği ile belirleyebilirisiniz.

İlk olarak video bölümüne tıklayınız. Açılan pencerede mobil uygulamanıza eklemek için 3 farklı video seçenegi belirecektir.

Mobil Uygulama Özel Video Eklemek

 

Youtube videosu eklemek için, belirlediğiniz videonun linkini yada kelime satıra yazıp pencerede boş bir alana tıklamanız yeterli olacaktır. Bu özellik girdiğiniz kelime yakın videoları ve linke ait videoyu ekrana getirecektir.

Mobil Uygulama Youtube Videosu Eklemek

 

Bir diğer seçenek olan özel video ise youtube, vimeo veya podcast harici kendi yüklemelerinize ait videolar içindir. Öncelikle yüklediğiniz videoya ait bağlantıyı daha sonra belirlediğiniz görseli  tıklayarak yüklemeniz gerekmektedir.

Mobil Uygulama Video Eklemek

 

Eklediğimiz youtube ve özel videolarımız mobil uygulamamızda alttaki görselde olduğu gibi görünecektir.

Mobil Uygulama Video Galerisi Eklemek

 

 

4- Adres

Adres özelliği, mobil uygulamanızda tasarlayacağınız özel sayfa içerisinde firmanıza veya belirlediğiniz bir lokasyona  ait bir  konum eklemize yardımcı olur. Adres özelliği ile eklenen lokasyonlar için iki türlü adres alanı veya konum butonu ekleme durumu mevcuttur. İster Google haritalar özelliği ile tam lokasyon adresini kopyalayıp adres satırına yapıştırabilir veya sadece enlem ve boylam koordinatlarını ekleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Girdiğiniz koordinatlar sonucunda adres  otomatik olarak tanımlanacaktır. Mobil uygulamanızda eklediğiniz özel sayfa içerindeki konum veya adreslerin doğru bir şekilde çalışabilmesi için  Google Haritalar Javascript API Key  tanımlamanız gerekmektedir.  Eklediğiniz adres butonları için  opsiyonel olarak özel sayfa içerisinde sadece konum butonu görünmesini ve adresin gizlenmesini yada her ikisinin, adres ve konum butonunun, görünmesini sağlayabilirsiniz.  Özel Sayfa içerisine bir adres eklemek için adres özelliği ikonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan menüde  eklemek isteğiniz lokasyona ait adres bilgisi ve enlem ve boylam koordinatlarını tanımlayıp kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamanızda, bir özel sayfada, diğer özelliklerde olduğu gibi birden fazla adres özelliği ekleyebilir, eklediğiniz lokasyonların konumlarını sürükle-bırak  tekniği ile belirleyebilirisiniz.

 

Mobil uygulamanızda hazırladığınız özel sayfa içerisinde adres ve konum bilgisi paylaşımında bulunmak istiyorsanız öncelikli olarak Google Haritalar yardımı ile eklemek istediğiniz yerin  adres ve enlem-boylam bilgilerine ulaşmalısınız. Google Haritalar  dan bağımsız yazacağınız adres bilgileri mobil cihazınızda yanlış konuma işaret edecektir.  Google Haritalarda arama yaptığınızda veya harita üzerinde bir noktayı işaretleyerek ulaştığınız yan menü aşağıdaki görsel gibi olacaktır. Buradan konuma ait adres satırını kopyalayıp panelde açılan ekrana yapıştırabilirsiniz.

Mobil Uygulama Yol Haritası Eklemek

 

 

Adres bölümünde istenilen eylem ve boylam koordinatları için  harita üzerinde belirlediğiniz yer ikonu üzerine sağ tıklayarak “Burası Neresi?” menüsünü açınız.  Haritanın alt kısmında görselde olduğu gibi eylem ve boylam koordinatları belirecektir. Bunları panelde gerekli alanlara yazabilirsiniz.

Mobil Uygulama Adres Eklemek      Mobil Uygulama Enlem-Boylam Eklemek

 

Etiket, adres ve enlem-boylam bilgilerini girdikten sonra, mobil uygulamanız için hazırladığınız özel sayfa içerisinde  adres veya lokasyon düğmesinin görünüp görünmeyeceğini belirleyebilirsiniz.

Mobil Uygulama Konum Eklemek

 

Özel sayfamızda eklediğimiz adres bölümü mobil uygulamamamızda yandaki önizlemede aracında görüldüğü gibi olacaktır.

Mobil Uygulama Harita Eklemek

 

 

5- Buton

Buton özelliği, mobil uygulamanıza özel sayfa içerisinde link, e-posta ve arama butonları eklemize yardımcı olur. Buton özelliği ile eklenen link, e-posta ve arama düğmeleri için sistemin  belirlediği veya kendi seçtiğiniz özel ikonları tanımlayabilirsiniz. Bu şekilde özel sayfalarınızda daha uygulamanıza özel  tasarımlar gerçekleştirmiş olursunuz. Buton özelliği eklerken aynı şekilde yine  etiket(başlık) kısmını sistemin belirlediği veya kendi isteğiniz doğrultusunda özelleştirebilirsiniz. Örneğin, standart  etiket kısmı link için boş bırakıldığında  “website”, e-posta için “email” ve telefon numarası için “arama” olarak  uygulama içinde belirecektir.  Özel Sayfa içerisine bir buton eklemek için buton özelliği ikonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan menüde  eklemek isteğiniz link, mail veya telefon  seçeneklerinden birini tıklayarak gerekli alanları doldurup kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamanızda, bir özel sayfada diğer özelliklerde olduğu gibi birden fazla buton özelliği ekleyebilir, eklediğiniz butonların konumlarını sürükle-bırak  tekniği ile belirleyebilirisiniz.

 

Mobil uygulama içerisinde arama özelliği, website bağlantı butonu ve e-posta gönderme aktif etmek için özel sayfa içersindeki  buton bölümüne tıklamanız yeterlidir. Açılan pencerede eklemek istediğiniz özelliği seçip,  gerekli alanları doldurmanız gerekir.

Mobil uygulamanıza arama özelliği eklemek için açılan pencerede “Telefon” ögesine tıklamanız, isteğe bağlı olarak özel ikon, başlık ve telefon nosunu girdikten sonra kaydet butonuna basmalısınız. Birden fazla mobil uygulama özel sayfa içerisinde arama özelliği eklemek için yeni bir buton ögesi aktif edebilirsiniz.

Mobil Uygulama Arama Butonu Eklemek

 

Özel sayfa içerisinde aynı şekilde websitenize ait link veya linkleri paylaşabilirsiniz. Telefon özelliğinde olduğu gibi gerekli kısımları doldurup kayıt etmenizdir. Burada dikkat edilmesi gereken  verdiğimiz linklerin harici bir tarayıcıdamı yoksa uygulama içersinde bir tarayıcıdamı açılıp açılmamasına karar vermek. Ayrıca acılan tarayıcıda kaydırma çubuğunu dilerseniz gizleyebilir,  mobil cihazlarda sayfanızın daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Mobil Uygulama Website Linki Eklemek

 

Buton penceresinde bir diğer  özellik ise e-posta ekleme kısmıdır. Yine  telefon ve websitesi butonunda olduğu gibi gerekli alanları doldurup özel sayfanızı kaydetmektir. Mobil uygulama kullanıcılarınız, uygulama içerisinde mail butonuna tıkladıklarında  cihazlarında varsayılan e posta  uygulamasına yönlendirilirler. Aynı şekilde birden fazla e-posta  butonu eklemek için yeni bir buton ögesi aktif etmelisiniz.

Mobil Uygulama Mail Adresi Eklemek

Buton özelliği içinde, özel ikonlar ile yukarıda eklediğimiz üç öge mobil cihazımızda aşağıdaki gibi görüntülenecektir. Bunları çeşitlendirme ve biçimlendirmek tamamen size ve uygulamanızın gereksinimlerine göre değişecektir.

Mobil Uygulama Buton Eklemek

 

 

6- Eklenti

Eklenti özelliği, özel sayfanıza pdf, jpg, jpeg ve png gibi dosyaları eklemize yardımcı olur. Eklenti özelliği ile eklenen dosyalar, mobil uygulama kullanıcıları tarafından indirebilir ve önizlemesi yapılabilir. Eklenti  olarak mobil uygulamanıza ekleyeceğiniz dosya boyutları 4mb aşmaması gerekir, aksi durumda sistem dosyalarınızı yüklemeyecektir.  Özel Sayfa içerisinde eklenti dosyası eklemek için eklenti özelliği ikonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan menüde  eklenti dosyası ekle seçeneğine tıklayarak cihazınızdan belirlediğiniz  pdf veya görseli  seçerek kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır. Özel sayfa ile mobil uygulamanıza ekleyeceğiniz dosların isimlerinde Türkçe karakter olmamasına ve dosya isminde boşluk olmamasına dikkat ediniz. Mobil uygulamanızda, bir özel sayfaya diğer özellikler gibi birden fazla eklenti dosyası ekleyebilir, bu dosyaların konumlarını sürükle-bırak  tekniği ile belirleyebilirisiniz.

 

Mobil uygulama içerisinde eklenti özelliği ile pdf, jpg, jpeg ve png gibi dosyaları eklemek için  özel sayfa içersindeki  eklenti bölümüne tıklamanız yeterlidir. Açılan pencerede eklemek istediğiniz pdf veya görseli seçip  gerekli alanları doldurmanız gerekir. Burada etiket kısmı boş bırakıldığı taktirde mobil uygulamada kullanıcılarınız eklediğiniz dosyanın orijinal adını göreceklerdir.

Mobil Uygulama pdf Eklemek

 

Eklenti ögesini kullanarak eklediğimiz iki adet eklenti cihazımıda aşağıdaki görselde olduğu gibi görüntülenecektir.  Mobil uygulama kullanıcılarımız eklenti butonuna tıkladıklarında eklenti kullanıcıların cihazlarına inecektir.

Mobil Uygulama Eklenti Eklemek

 

7- Slayt

Slayt özelliği, özel sayfanıza birden fazla görseli slayt seklinde eklemize yardımcı olur. Slayt özelliği ile eklenen görseller, cihaz ekran boyutuna göre mobil uygulamanıda özel sayfa içerisinde eklediğiniz konumda belirecektir. Slayt özelliği ile eklenen görsellerde tıklama ve yakınlaştırma özelliği mevcuttur. Özel Sayfa içerisine bir slayt eklemek için slayt özelliği ikonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan menüde  slayt resmi ekle seçeneğine tıklayarak cihazınızdan belirlediğiniz resim veya resimleri seçerek kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamanızda, bir özel sayfada diğer özelliklerde olduğu gibi birden fazla slayt özelliği ekleyebilir, eklediğiniz slaytların konumlarını sürükle-bırak  tekniği ile belirleyebilirisiniz.

Slayt özelliği özelliği de aynı resim özelliği gibi işlemektedir. Slayt penceresini aktif ettikten sonra  “Resimleri ekle”  butonuna basarak mobil cihaz veya bilgisayarınızdan  görselleri seçerek eklenmesini sağlayınız. Burada dikkat etmeniz gereken görsellerin boyutlarının maximum 2000X2000 ebatlarında ve 4 MB geçmemesidir. İki koşuldan birini sağlamaması durumunda sistem hata verecek ve görseliniz yüklenmeyecektir. Slayt için eklediğimiz resimlerin sıralamasını  sol üst kısımdaki taşıma butonu ile değiştirebilir veya dilediğimiz resmi sağ üst köşede bulunan silme butonuna tıklayarak silebiliriz.

Mobil Uygulama Fotograf Slaytı Eklemek

 

Eklediğimiz 2 farklı resim slaytı uygulamamızda aşağıdaki görselde olduğu gibi görüntülenecektir.

 

Mobil Uygulama Slayt Eklemek

 

8- Kapak

Kapak özelliği, özel sayfanıza sabit reklam, broşür, katalog görselleri eklemize yardımcı olur. Kapak özelliği ile eklenen görseller, cihaz ekran boyutuna göre mobil uygulamanıda özel sayfa içerisinde eklediğiniz konumda belirecektir. Kapak özelliği ile eklenen görsellere tıklama ve yakınlaştırma yapılamaz. Özel Sayfa içerisinde kapak görseli eklemek için kapak özelliği ikonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan menüde  kapak resmi ekle seçeneğine tıklayarak yerel depolamadan belirlediğiniz resmi seçerek kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamanızda, bir özel sayfaya diğer özellikler gibi birden fazla kapak fotografı ekleyebilir, Bunların konumlarını sürükle-bırak  tekniği ile belirleyebilirisiniz.

 

Bir Cevap Yazın