Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme

Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme

Mobil uygulamanızı bazı durumlarda, hitap ettiğiniz kullanıcı kitlesi, kullanım alanına, içeriğine göre dışarı kapatabilir ve giriş için  Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme gerekebilir. Mobil uygulamanızın belli bir kısmını dışarıya kapabildiğiniz gibi dilerseniz belirli içerikleri veya mobil uygulama içerisindeki bazı klasörleri üyelerinize vaya kullanıcılarınıza özel yapabilirsiniz.

Mobil Uygulama Merkezi-MobilM platformu  kullanıcılarına uygulamalarını diledikleri gibi kontrol etme yetkisi vermektedir. Bu makalede mobil uygulama üyelik sistemi ekleme rehberi detaylı olarak açıklanacaktır.

Mobil üyelik sistemi, kullandığınız içeriğe göre bazı durumlarda gerekli olabilir. Örnegin uygulama içerisinde fan duvarı özelliği veya haber duvarı özelliği kullanıyorsanız kullanıcılar için üyelik sistemini aktif etmeniz gerekebilir. Özellikle AppStore için uygulama geliştirmeyi ve yayınlamayı düşünenler, uygulamalarının Apple tarafından geri çevrilmesi sonucunu doğuracaktır. Kullanıcıların doğrudan içerik oluşturmasını sağlayan modüllerin kullanılması üyelik sitemini gerekli kılmaktadır.

Mobil uygulama yapması sitesi Mobil Uygulama Merkezi üyelik sistemini özellikler bölümünden aktif etmek için Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme iconuna tıklayınız. Mobil uygulama içerisinde üyelik sistemi aktif olduktan sonra ekrana bu şekilde bir  panel çıkacaktır.

Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme

Mobil uygulama üyelik sistemi eklemek iki yolla mümkündür: QRKod ve Hesap Oluşturma Yöntemi

Hesap Oluşturma Yöntemi

İki özellikte tercih edilmesi durumunda mobil uygulamaya giriş yapmak isteyen kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Mobil uygulamaya giriş yöntemi olarak herhangi biride seçilebilir. Üyelik sisteminin aktif olması için “varsayılan olarak tüm kullanıcılara izin ver” sekmesi “Hayır” olarak işaretlenmelidir.

Hesap oluşturma yöntemi iki türlü seçenek sunar: 1) uygulamayı tamamen kitleme veya 2) kısmi olarak tercih edilen özelliklerin kitlenmesi. Uygulamanın tamamen kitlenmesi, uygulamayı indiren kullanıcıların açılış ekranında aşşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşmasını sağlar.

Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme     Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme

Bu özellik ile uygulamayı indiren kullanıcılar, uygulamaya üyelik oluşturma işlemini gerçekleştirerek  girş yapabilirler.  Uygulama üyelik sisteminde “varsayılan olarak tüm kullanıcılşara izin ver”   evet olarak işaretlendiyse kayıt olan kullancılar uygulamanın tüm özelliklerine erişebilirler. “Varsayılan olarak tüm kullanıcılşara izin ver” özelliği hayır olarak işaretlenmesi durmunda kullanıcıların uygulama içeriklerine erişimi için yöneticinin kayıt olan kullanıcıyı Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme  sekmesinden yetkilenmdirmesi gerekmektedir.

 

Mobil Uygulama Kullanıcı Yetkilendirme İşlememi

 

Kullanıcılar bölümünde mobil uygulamaya üye olan tüm kulalnıcıları görebilir, mobil uygulama üyelerini düzenleyebilir veya silebilirsiniz. İhtiyaç duyulması halinde manuel olarak kullanıcı oluşturulabilir.

Kullanıcılar sekmesine giriş yaptıktan sonra kullanıcı listesi ekranda belirmektedir. Kullanıcı  bölümünde, kullanıcıların karşısında bulunan düzenleme ve silme ikonları ile istenilen değişiklik yapılabilir.

Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme

Düzenleme veya yeni kullanıcı oluştur iconuna tıklandığında aşşağıdaki gibi bir ekran belirir.

Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme

Bu ekranda mobil uygulama kullanıcısı oluşturulabilir veya üye kaydını gerçekleştirmiş kullanıcıları düzenleyebilir ve mobil uygulamaya giriş izinlerini değiştirebilirsiniz.  Giriş için izin verilecek kullanıcıya  “kilitli” sekmesi işaretlenerek onay işlemi tamamlanır

Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme

Mobil Uygulamaya QRKod Kullanarak Giriş Yapma

QRKod özelliği ilemobil uygulamaya kullanıcıların giriş yapmasını saglamak için QRKod kutucugunu işaretleyiniz

Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme

QRKod sekmesi aktif hale geldikten sonra sistem otomatik olarak mobil uygulamanız için gerekli QRKodu otomatik olarak oluşturacaktır. Oluşturulan QRKod uygulamanız indiren kişiler tarafından okutulması durumunda  uygulamaya girişleri sağlanmış olacaktır. QRKod özelliği ile girişte kullanıcıların, mobil uygulama için herhangi bir üyelik oluşturmaları gerekmemektedir.

 

Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Eklemek için yapmanız gerekenleri açıkladıktan sonra bir hatırlatmada bulunmakta fayda var. Mobil Uygulama Üyelik Sistemi Ekleme işleminden sonra mobil uygulamanızı AppStore da yayınlarken demo bir hesap oluşturup tüm yetkileri verdiğinizden emin olunuz. Oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifresini iTunes içerinde gerekli bölümde belirtiniz. Aksi taktirde uygulamanızı inceleyen Apple yetkilileri giriş yapamayacağından, uygulamanız yayınlanmayacaktır. Google Play için bu durum herhangi bir sorun teşkil etmemktedir.

 

 

Ücretsiz Mobil Uygulama Yapma

 

Bir Cevap Yazın